Emil Boros a reusit prima victorie stagionala in Campionatul National de Rally Cross, obtinand cel mai bun timp al etapei a cincea de la Curtea de Arges.

Acesta a fost cel mai rapid intr-un tur, cronometrat in 3.07,714, in timp ce pe locul doi s-a clasat Octavian Stan, cu timpul de 3.08,079. Pe 3, la Open, a terminat Robert Boncescu (3.09,079).

Liderul clasamentului general open, dupa 5 runde, Gheorghe Ticuta, a fost al cincilea la Curtea de Arges, oras care a revenit cu aceasta ocazie pe harta automobilismului sportiv romanesc.

Ticuta se afla si in lupta pentru titlul de campion al clasei H3, acolo unde a fost cel mai bun in acest weekend si s-a apropiat la 8 puncte de liderul Mihai Berbecaru. in acest moment, Berbecaru, pe doi la H3 la Curtea de Arges, a adunat 101 puncte in 5 runde, in timp ce Ticuta are 93.

La H4, Romeo Medan a preluat fotoliul de lider dupa aceasta etapa, gratie clasarii pe prima pozitie. Astfel, Medan are 90 de puncte, iar Boros 88.

Un total de 31 de participanti au luat startul in aceasta runda. Au fost piloti inscrisi la 7 clase, dintre care 4 constituite.

Rezultatele si clasamentele complete vor fi postate pe site-ul FRAS imediat dupa aprobarea lor de catre Comisia de Competitii, care se va reuni marti, 14 august.

Urmatoarea etapa va avea loc pe 25-26 august la Targu Jiu.

Podiumurile etapei a cincea din Campionatul National de Rally Cross, Curtea de Arges: