Jorge Lorenzo a castigat Grand Prix-ul Austriei din cadrul MotoGP 2018.

Pilotul spaniol al celor de la Ducati, care din sezonul viitor va fi la Honda, l-a depasit in ultimul tur pe viitorul sau coechipier, Marc Marquez, si a obtinut cea de-a treia victorie din acest sezon, dupa cele din Italia si Spania.

„Cu zece tururi ramase pana la final am decis ca e momentul sa atac. Am fost puternic pe unele sectiuni, cum ar fi la urcari, dar si el a avut momentele lui. Cand l-am depasit, am dat totul si am fortat pana la limita. A fost una dintre cele frumoase victorii ale mele”, a declarat Jorge Lorenzo dupa terminarea cursei.

Marc Marquez a terminat astfel pe pozitia secunda si si-a marit avansul in fruntea clasamentului general al pilotilor.

Pe locul trei a sosit italianul Andrea Dovizioso, de la Ducati, la mai putin de doua secunde in spatele celor doi.

Ocupantul locului doi in clasamentul general, Valentino Rossi, s-a clasat abia pe locul 6 si a pierdut teren pretios in lupta pentru titlu cu Marc Marquez.

10. Alvaro Bautista (Spa/Ducati) +20.844sec

MotoGP: Jorge Lorenzo castiga in Austria dupa ce l-a depasit pe Marquez in ultimul tur moto-gp-1

In clasamentul general al pilotilor, campionul ultimelor 5 editii si-a marit avansul la aproape 60 de puncte, in timp ce Jorge Lorenzo a urcat pe locul 3.

10. Alex Rins (Spa/Suzuki) 66

La Moto2 s-a impus italianul Francesco Bagnaia (Kalex), in timp ce la Moto3 a triumfat, de asemenea, un italian, Marco Bezzecchi (KTM).

Urmatoarea cursa de MotoGP va avea loc peste doua saptamani, pe circuitul de la Silverstone, din Marea Britanie.

MotoGP: Jorge Lorenzo castiga in Austria dupa ce l-a depasit pe Marquez in ultimul tur moto-gp-6MotoGP: Jorge Lorenzo castiga in Austria dupa ce l-a depasit pe Marquez in ultimul tur moto-gp-5MotoGP: Jorge Lorenzo castiga in Austria dupa ce l-a depasit pe Marquez in ultimul tur moto-gp-4 MotoGP: Jorge Lorenzo castiga in Austria dupa ce l-a depasit pe Marquez in ultimul tur moto-gp-3MotoGP: Jorge Lorenzo castiga in Austria dupa ce l-a depasit pe Marquez in ultimul tur moto-gp-2Sursa foto: motogp.com