Motocros la cel mai inalt nivel li se propune fanilor din Mures. Pentru ca sambata, pe circuitul Liviu Farcas, se va disputa etapa a III-a din Campionatul National de Motocros. Practic asistam la revenirea in calendarul competitional a etapelor nationale de la Targu Mures. Gratie Clubului Motor Tehnic din Targu Mures. Care, prin Daniel Nagy, alaturi de  antrenorul de lot national Adi Raduta, au depus eforturile necesare amenajarii circuitului.

Vor concura clasele: 50cc Jun II + III; 65cc; 85cc; MX2; MX2 Jun; MX1; Amatori MX1 si MX2; Veterani 1 si 2; Fete si 2T.

Dispute interesante

Se anunța manșe foarte disputate la clasele 50 Juniori II si III. Acolo unde primele trei locuri din clasament in Campionatul National de Motocros sunt despartite de doar cateva puncte. Clasele 65cc si 85cc sunt dominate destul de autoritar de Chiujdea Ioan si Popovici Marius. Cei doi au numarul maxim de puncte posibile dupa doua etape: 100.

Si Clasa Fetelor anunta o disputa interesanta. Clasamentul este condus acum de Stan Iasmina, urmata de Fieraru Ioana Maria. Cojanu Aida si Bancila Stefania, locurile 3 si 4, sunt castigatoare ale etapelor nationale de la Valea lui Mihai si de la Moreni. Si in fuctie de rezultatele de la Targu Mures si de la Ciolpani pot avea pretentii la la podium.

Cabal George, Tompa Robert Kristian si Eross Koppany conduc cu maxim de puncte posibile clasele MX1, MX2 si MX2 Juniori. Clasa Veterani 2 il are lider pe Pop Florian, dar Stoeanovici Mihaita este la doar 10 puncte distanța. Clasa Veterani 1 este condusa cu maxim de puncte de Cojanu Ionut Marius. Tot cu 100 de puncte conduce la clasa MX300 și Stoichescu Mihai.

La clasa Amatori MX1 locurile doi si trei (Tanase Laurentiu si Penu Serban), au acelasi numar de puncte 82. La Amatori MX 2 intalnim aceeasi situatie, de aceasta data insa numarul egal de puncte fiind pentru locurile 1 si 2. Okos Zsolt si Kinda Geza au amandoi cate 92 de puncte.

Clasamente dupa doua etape: Clasament-General-MX-dupa-2-etape

Program

07:00 – 09:00 REVIZIE TEHNICA
07:00 – 09:00 PREGATIRE TRASEU
09:15 INFORMARE SPORTIVI – GRILA DE START
09:30 – 09:40 50CC ANTRENAMENT LIBER – 50 CC JUN. 2 + 50 CC JUN. 3
09:45 – 10:00 VET+AMA ANTRENAMENT LIBER – VETERANI + AMATORI
10:05 – 10:20 85CC+65CC ANTRENAMENT LIBER – 85 CC + 65 CC
10:25 – 10:45 MX1+MX2 ANTRENAMENT LIBER – MX1 + MX2 + MX2 JUN + 300 2T + FETE
10:50 – 11:05 50CC ANTRENAMENT OFICIAL + PROBE START 5 MIN – 50 CC JUN. 2 + 50 CC JUN. 3
11:10 – 11:30 VET+AMA ANTRENAMENT OFICIAL + PROBE START 5 MIN – VETERANI + AMATORI
11:35 – 11:55 85CC+65CC ANTRENAMENT OFICIAL + PROBE START 5 MIN – 85 CC + 65 CC
12:00 – 12:25 MX1+MX2 ANTRENAMENT OFICIAL + PROBE START 5 MIN – MX1 + MX2 + MX2 JUN.

12:25 – 13:05 PREGATIRE TRASEU (40 MIN)

13:05 – 13:25 VETERANI MANȘA 1 – VETERANI (15 MIN. + 2 TURE)
13:30 – 13:50 AMATORI MANȘA 1 – AMATORI (15 MIN. + 2 TURE)
13:55 – 14:10 50CC MANSA 1 – 50 CC JUN. 2 + 50 CC JUN. 3 (10 MIN. + 2 TURE)
14:15 – 14:40 85CC+65CC MANSA 1 – 85 CC + 65 CC (20/12 MIN. + 2 TURE)
14:45 – 15:15 MX1+MX2 MANSA 1 – MX1 + MX2 + MX2 JUN (25 MIN. + 2 TURE)
15:30 – 15:50 VETERANI MANȘA 2 – VETERANI (15 MIN. + 2 TURE)
15:55 – 16:15 AMATORI MANȘA 2 – AMATORI (15 MIN. + 2 TURE)
16:20 – 16:35 50CC MANSA 2 – 50 CC JUN. 2 + 50 CC JUN. 3 (10 MIN. + 2 TURE)
16:40 – 17:05 85CC+65CC MANSA 2 – 85 CC + 65 CC (20/12 MIN. + 2 TURE)
17:10 – 17:40 MX1+MX2 MANSA 2 – MX1 + MX2 + MX2 JUN (25 MIN. + 2 TURE)

18:00 CEREMONIE DE PREMIERE

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here