ERC 2020 a luat startul cu Rally Roma di Capitale. Intrecere la care reprezentantii nostri, Simone Tempestini si Sergiu Itu, s-au clasat pe locul 2 in clasamentul ERC 1 Junior si locul 5 in clasamentul general.

Desfasurat in conditii de siguranta sporite si cu multe restrictii referitoare la spectatori, raliul a avut loc pe asfalt. Distanta totala a fost de 813 kilometri, din care 197,8 kilometri de probe speciale. Raliul a reunit 98 de echipaje din peste 20 de tari, echipaje care au concurat in mai multe categorii – FIA ERC, FIA ERC 1 Junior, FIA ERC 3, Cupa Abarth si Campionatul Italian de Raliuri.

ERC 2020, debut notabil pentru Simone Tempestini simone-roma-masina-3-1024x665

Doua zile intense

Simone Tempestini: „Este prima participare la un raliu international in acest sezon. Ma bucur ca am reprezentat Romania in Campionatul European de Raliuri. Au fost 2 zile foarte intense, cu schimbari de ritm si ups and downs. Dar , in final, pot spune ca ne-am acomodat mai bine cu noua masina din acest an. Si ca batalia pe secunde cu concurenti foarte puternici este foarte stimulanta pentru mine.”

Marco Tempestini, manager NRA: „Se pare ca locul 5 este “locul nostru” la Roma. Dar suntem fericiti de cum s-a descurcat Simone! Locul 2 la ERC 1 Junior este foarte bun pentru cum s-a realizat participarea la etapa de debut a ERC 2020. Am venit la Roma, pe ultima suta de metri. Dar si in contextul unui numar mare de concurenti de valoare mondiala. Speram sa reusim sa adunam bugetul necesar pentru restul etapelor din ERC 2020, suntem in contact cu partenerii nostri si speram sa fie, ca de obicei, langa noi. In rest, Simone pas dupa pas se imprieteneste cu Skoda si urmatoarele 2 etape ar trebui sa fie pe macadam, asa ca suntem optimistiȚ.

Lukyanuk isi trece in cont victoria

Concurand alaturi de un nou copilot, Dmitry Eremeev, Alexey Lukyanuk (Saintéloc Junior Team) si-a trecut in cont a doua victorie in acest raliu. Pilotand un Citroën C3 R5 el s-a impus cu 16,1 secunde avans in fata invingatorului de anul trecut, Giandomenico Basso. Si si-a trecut in cont al 10-lea succes in ERC.

Locul 3 la prima runda din ERC 2020 a fost ocupat de Oliver Solberg, cel care s-a impus in ERC Junior 1, in timp ce pe 4, la doar 1,3 secunde de Simone Tempestini, s-a clasat Craig Breen. Acesta a profitat de secundele pierdute de Simone in urma unei rasuciri pe ultima bucla.