Nasser Al-Attiyah (Toyota), triplu câştigător al Raliului Dakar (2011, 2015, 2019) a semnat cel mai bun timp în prologul Dakar 2021. Al-Attiyah a parcurs cei 11 km cronometraţi în 5 minute şi 48 de secunde, timp similar cu cel al sud-africanului Brian Baragwanath.

Cei doi i-au devansat cu opt secunde pe sauditul Yazed Al Rajhi şi cu 12 secunde pe polonezul Jakub Przygonski. Spaniolul Carlos Sainz, câştigătorul ediţiei de anul trecut al cursei, s-a clasat doar pe locul 28, la o diferenţă de 36 secunde faţă de învingător.

Mani Gyenes, pe 33 la general moto și primul la Malle Moto

Mani Gyenes s-a clasat pe locul 33 la categoria moto. Primul s-a clasat campionul en titre, americanul Ricky Brabec. Mani și-a propus să repete performanța de anul trecut, când s-a clasat primul la Malle Moto, și să termine în Top 30.

Sătmăreanul, aflat la cea de-a 11-a sa participare la Raliul Dakar, a fost cronometrat în 7 minute 04 secunde pe cei 11 km ai prologului de la Jeddah. Ricky Brabec s-a impus în 6:01, urmat de spaniolul Joan Barreda Bort (6: 07). Poziţia a treia a fost ocupată de australianul Daniel Sanders, pilotul echipei oficiale KTM (6:14).

Barbu și Lupu, locul 36 la SSV

Echipajul românesc compus din Claudiu Barbu şi Marius Lupu (Transcarpatic Rally Team) a ocupat locul 36 la categoria SSV. Timpul lor a fost de 8:06, identic cu al echipajului francez Benoit Lepietre/Aurelie Sifferlen, aflat pe locul 35.

Primul a trecut linia de sosire echipajul americano-brazilian compus din Austin Jones şi Gustavo Gugelmin (6:43 sec), urmat la trei secunde de brazilienii Reinaldo Varela/Maykel Justo şi la patru secunde de echipajul Saleh Alsaf (Arabia Saudită)/Oriol Vidal Montijano (Spania). Categoria Lightweight Vehicle (T3 și T4) a fost adjudecată de Kris Meeke, pilot care a alergat în WRC, pe PH Sport Zephyr, urmat de Seth Quintero, pilotul de 18 ani de la Red Bull, pe Overdrive OT3, care au fost ma rapizi decât Jones.