Miroslav Zapletal si Marek Sykora, invingatori si la Romanian Baja 500, s-au impus si in 4V Rally Raid. Campionul mondial FIA Cross Country, a facut astfel „dubla” in Campionatul National de Rally Raid.

Competitia a avut la start un total de 48 de concurenti la Auto, SSV, Moto si Quad. In premiera, asa cum v-am anuntat, evenimentul a avut parte si de o clasa Adventure. Aceasta este dedicata sportivilor aflati la inceput de drum in motorsport.

Claudiu Barbu, cel mai bun dintre romani

Dupa victoria de la Romanian Baja, runda care a deschis sezonul intern in rally raidul romanesc, Zapletal a reusit un nou succes. In competitia cu un traseu care a avut o lungime totala de 600 de kilometri, dupa cehul Zapletal s-a clasat echipajul bulgar format din Vladislav Velkov si Iliyan Georgiev. Cei doi s-au impus la SSV. Podiumul general a fost ocupat de echipajul israelian Gabriel Abergel/Charly Gotlib.

Cel mai bine clasat echipaj tricolor a fost Claudiu Barbu/Paul Spiridon, pe pozitia a cincea la general. Claudiu si Paul ocupau locul secund dupa prima zi si la SSV, dar aveau sa termine intrecerea pe locul 4.

Miroslav Zapletal face "dubla" la 4V Rally Raid 4V-Rally-Raid-Claudiu-Barbu
Echipajele Best Ride in top

Robert Ciobanu si Eniko Antal, echipajul Best Ride la categoria Profi, a terminat intrecerea auto pe locul 2 la general si pe prima pozitie in intrecerea interna. Un rezultat care confirma declaratia lor dinaintea competitiei, atunci cand afirmau ca pentru ei acum incepe sezonul.

Miroslav Zapletal face "dubla" la 4V Rally Raid Ciobanu-4V-Rally-Raid

Succes si la Promo, pentru Ioan Davidescu si Ioana Mistric, in timp ce Cosmin Craciun si Madalin Anghelescu au urcat pe podium, iar Ioan Pausan si Daniel Nistor s-au clasat pe locul 4.

Miroslav Zapletal face "dubla" la 4V Rally Raid DavidescuA treia etapa a sezonului este programata pentru perioada 13-15 septembrie la Oradea.