Raliul hard enduro Red Bull Romaniacs şi-a desemnat câştigătorii din 2016. Marele performer este pilotul britanic Graham Jarvis, care a câtigat pentru a cincea oară această competiţie.

La finalul raliului, Jarvis Graham a ţinut să le mulţumească organizatorilor pentru modul în care s-a desfăşurat competiţia. ”Cred că a fost cea mai sigură ediţie de până acum”, a spus Jarvis Graham la finalul raliului. Podiumul celui mai dur raliu de hard enduro din lume a fost completat de spaniolul Alfredo Gomez şi de sud-africanul Wade Young.
La clasa gold, ultima etapă a fost câştigată de Wade Young (Sherco 250), în 05 h 57 min 16 sec. Acesta a fost urmat de Jarvis Graham (Husqvarna TE300), la 09 min 33 sec, și de spaniolul Alfredo Gomez Cantero (KTM EXC 300), la 18 min. Românul Ervin Kovacs s-a clasat pe locul 9, la 02 h 38 min 57 sec.

În ierarhia generală, Jarvis a fost urmat de Gomez Cantero, la 35 min 28 sec, și de Young, la 40 min 34 sec, în timp ce Kovacs a încheiat pe 10, la 20 h 54 min 16 sec.
La clasa silver s-a impus tot un britanic,Andrew Noakley (Vectra Racing Silver), care a câștigat și etapa finală, în 5 h 05 min 51 sec, urmat de românul Alexandru Dumitrescu (Viking Pruszynski), la 05 min 59 sec, de neozeelandezii Hamish Macdonald (MCD Edits), la 10 min 44 sec, Angus Macdonald (MCD Edits), la 12 min 03 sec, și românul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team), la 15 min 37 sec.
La general, Noakley a fost urmat de Angus Macdonald, la 41 min 41 sec, Hamish Macdonald, la 01 h 08 min 56 sec, în timp ce Dumitrescu a încheiat pe 11, la 03 h 20 min 50 sec, iar Gyenes pe 12, la 03 h 26 min 33 sec.
Victoria la clasa bronze i-a revenit cehului Miroslav Culka (Dafe Plast Racing), atât în cursă, cât și în etapa finală. Culka a fost cronometrat în 04 h 37 min 47 sec, urmat de estonianul Tonu Kallast (RABACONDA), la 01 min 07 sec, și de portughezul Nuno Filipe Couto Pereira (kebabs & company), la 05 min 52 sec. Radu Sărdărescu (Free Bike Team) a terminat pe cinci, la 11 min 53 sec.
La general, Culka a fost urmat de estonienii Kallast, la 33 min 31 sec, și Toomas Triisa (Redmoto Husqvarna racing), la 43 min 54 sec. Sărdărescu a fost al cincilea, la 01 h 08 min 51 sec.
Spaniolul Oscar Hernandez Panos (Lantana Adec Team) a obținut victoria la clasa Iron, acesta fiind urmat în ierarhia finală de elvețianul Marcel Vogel (ORTP), la 20 min 26 sec, și de fratele său Fernando Hernandez Panos (Lantana Adec Team), la 1 h 03 min 17 sec.
Victoria de etapă i-a aparținut estonianului Indrek Reisenbuk (Somerpalu MK), în 04 h 04 min 51 sec, urmat de Vogel, la 02 min 02 sec, și de Oscar Hernandez Panos, la 04 min 46 sec.

“Oooops, am făcut-o iarăşi! Au existat comentarii că a fost prea dur. Dar nivelul din enduro extreme este în continuă creştere şi încercăm să ţinem pasul. Bine că am avut condiţii meteo cât de cât moderate: micilor furtuni din ziua a treia ne-am adaptat făcând câteva ajustari de traseu şi de regulament. Sunt mulţumit de rezultat şi vreau să le mulţumesc familiei şi echipei mele minunate pentru munca depusă. Celor care s-au accidentat le dorim recuperare rapidă!”, a spus Martin Freinademetz, fondatorul Re Bull Romaniacs.