Marţi, 12 iulie, a avut loc prologul raliului hard enduro Red Bull Romaniacs. La clasa Gold, câtigărot a fost pilotul spaniol Alfredo Gomez Cantero. Raliul s-a desfăşurat pe Bulevardul Corneliu Coposu din Sibiu.

La clasa Gold, pilotul spaniol Alfredo Gomez Cantero s-a impus după ce a fost cronometrat cu timpul de 17 minute şi 53 de secunde. Acesta a fost urmat de britanicul Jonathan Walker (KTM Exc 300cc) care a fost cronometrat cu timpul de 19 minute şi 29 de secunde. Ultima poziţie a podiumului a fost ocupată de Graham Jarvis (Husqvarna TE300), acesta fiind cronometrat în 19 minute şi 36 de secunde. Următorii clasaţi la această clasă au fost: Billy Bolt (KTM exc 300) – 19 min 38 sec ;i Paul Bolton (KTM Exc 300) – 19 min 41 sec.

La clasa Silver, marele câştigător a fost Chris Perry de la Team Force. Pilotul australian a fost cronometrat în 14 minute şi 18 secunde. Acesta a fost urmat de neozeelandezul Angus Macdonald (MCD Edits) – 15 min 06 sec și den britanicul Andrew Noakley (Vectra Racing) – 15 min 07 sec. Alexandru Dumitrescu (Viking Pruszynski) s-a clasat pe locul 14, în timp ce Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a terminat pe 47.

Estonianul Toomas Triisa (Redmoto Husqvarna racing) s-a impus la clasa Bronze, în 14 min 04 sec, acesta fiind urmat de cehul Miroslav Culka (DAFE PLAST Racing) – 14 min 16 sec și de alt estonian, Tonu Kallast (Rabaconda) – 15 min 02 sec.
Britanicul Richard Main (Main MX-School) s-a impus la Iron – 02 min 33 sec. Podiumul a fost completat de olandezul Marco Smits (Autoschade neven) – 02 min 35 sec și de germanul Phil Gilges (Stega Racing GIGI Team) – 02 min 41 sec.

Prima etapă de offroad va avea 169 km la clasa gold, 130 km la silver, 128 km la bronze și 112 km la iron.