Maverick Vinales a castigat Grand Prix-ul de MotoGP al Australiei, insa cursa a fost marcata de un accident in care au fost implicati campionul Marc Marquez si Johann Zarco.

Pe circuitul de la Philip Island, atat Maverick Vinales, cat si Yamaha au obtinut prima victorie din acest sezon.

Pilotul spaniol a fost cronometrat la finalul celor 27 de tururi de circuit (120,1 km) în 40 min. 51 sec. 081/100.

Locul secund i-a revenit lui Andrea Iannone (Suzuki), sosit la 1.543 secunde in spatele castigatorului, in timp ce ultimul loc de pe podium a fost ocupat de Andrea Dovizioso (Ducati), la o distanta de 1.832 secunde de invingator.

Cum spuneam mai sus, cursa a fost insa marcata de un acrosaj intre Johann Zarco (Yamaha Tech3) si Marc Marquez (Honda), in urma caruia ambii rideri s-au vazut nevoiti sa abandoneze.

Cu 22 de tururi ramase pana la finalul cursei, Marc Marquez a incetit pentru a intra intr-un viraj, insa Johann Zarco n-a procedat la fel si l-a lovit din spate cu 300 de kilometri pe ora. Pilotul francez a fost aruncat de pe motocicleta, in timp ce Marc Marquez, deja campion, n-a cazut, insa avariile suferite de motocicleta l-au impiedicat sa continue antepenultima cursa a anului.

Din fericire, Johann Zarco a scapat, ca prin minune, fara nicio zgarietura, iar dupa cursa a declarat: „M-am dus la el pentru a-mi cere scuze, pentru ca i-am distrus spatele motocicletei. Mi-a spus ca bine ca nu m-am accidentat”.