Ești interesat să afl cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max. Best Ride îți pune la dispoziție instrucțiuni complete cu privire la montaj, pentru ca tu sau mecanicul tău sa urmezi pașii potriviți.

Avertisment !

Pentru a reduce riscul de vătămare gravă sau deteriorare, vă rugăm să citiți și să înțelegeți toate instrucțiunile și procedurile înainte de a încerca să instalați sau să utilizați acest produs. Ochelarii de protecție trebuie purtați în permanență în timpul instalării sau întreținerii acestui produs. Asigurați-vă că toate șuruburile de montare sunt tensionate după 1000 km și periodic acolo după .

Nota!

Deși bara de protecție adaugă protecție suplimentară vehiculului dumneavoastră, trebuie luate măsuri de precauție pentru a evita deteriorarea. Mergeți întotdeauna la condițiile și împrejurimile dvs.

Notificare de siguranță !

  •  Bara de protecție RIVAL este proiectată pentru a completa utilizarea și designul vehiculului specificat în condițiile specificate de producătorul mașinii.
  • În timpul conducerii vehiculului cu orice viteză, trebuie evitată întotdeauna coliziunea cu orice alt vehicul, animal sau obiect.
  • În urma oricărei coliziuni cu orice alt vehicul, animal sau obiect, Bara de protecție RIVAL și vehiculul trebuie inspectate de un reparator de vehicule specializat sau calificat corespunzător pentru posibile deteriorari ale componentelor și ansamblurilor pentru a confirma adecvarea pentru utilizarea ulterioară a vehiculului .
  • Se recomandă insistent să nu conduceți un vehicul cu bara de protecție sau componentele sale deteriorate. În caz de deteriorare, vă rugăm să contactaţi cel mai apropiat dealer RIVAL .
  • Funcționarea unui vehicul în care bara de protecție nu este atașată și fixată corespunzător de vehicul sau unde bara de protecție a fost deteriorată este extrem de periculoasă și trebuie evitată cu orice preț.

Notificare de instalare: Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max

  • Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max trebuie montată și fixată pe vehicul conform acestui manual de instalare.

Siguranța personală în timpul procesului de instalare trebuie respectată în orice moment și utilizarea echipamentului personal de siguranță este foarte recomandată.

Instrumente necesare pentru montarea: Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max

  1. Trusă de scule de bază
  2. Bormasina electrica
  3. Polizor unghiular
  4. Set de burghie
  5. Cheie dinamometrică
  6. Cuter
  7. Marker

Setare Cuplu:

  • M6 – 9 Nm
  • M10- 44 Nm
  • M12 77 Nm

* ADR69 ȘI SISTEMUL AIR BAG

Bara de protecție RIVAL a fost testată și certificată ca fiind compatibilă cu ADR69 și nu va afecta funcționarea sistemului Airbag pe acest vehicul. Acest produs sau suporturile de montare nu trebuie modificate în niciun fel și trebuie montate în conformitate cu instrucțiunile de instalare.

Nota imortanta!

Dacă Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max urmează să fie codificată cu culori, este responsabilitatea instalatorilor să verifice montarea și alinierea barei de protecție la vehicul înainte de a fi vopsit. Este responsabilitatea vopsitorilor să se asigure că bara de protecție este corect pregătită pentru a obține un finisaj de calitate. RIVAL nu este responsabil pentru costurile asociate cu codificarea culorilor sau problemele de montare după codificarea culorilor.

Informații tehnice!

Instalare troliu

 Un troliu cu o capacitate de tragere de până la 12000 lb poate fi instalat cu bara de protecție RIVAL. Nu este recomandabil să depășiți această capacitate de tragere, deoarece pot apărea daune, răni sau deces atunci când capacitatea recomandată de 12000 lb este depășită. Există un suport special pentru plăcuță de înmatriculare furnizat împreună cu bara de protecție, care va oferi acces la troliu.
Dimensiuni troliu:
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.40.48
Limite de dimensiuni troliu: L 770 mm x L 130 mm x H 160 mm
Compatibil cu dimensiunea LED de mai jos:
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.40.59

Informatii tehnice:

* Puncte de recuperare

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.41.11

Avertisment!

Nu depăşiţi limita de sarcină de lucru a acestor puncte de recuperare sau cătuşe.

Inspectie si siguranta!

Recuperarea vehiculelor blocate poate fi periculoasă. Inspectați întotdeauna mânerul și punctele de recuperare înainte de fiecare utilizare. Nu utilizaţi dacă există semne vizibile de deteriorare sau uzură, inclusiv fisuri (sau alungire). Păstrați întotdeauna o distanță sigură de zona de recuperare – de cel puțin 1,5 ori lungimea curelei de recuperare. Utilizarea incorectă a echipamentului receptorului poate duce la vătămări grave sau deces. Folosiți întotdeauna punctele de recuperare ca o pereche asortată în echipă cu un căpăstru de egalizare în orice situație de recuperare.

Vă rugăm să ataşaţi această etichetă „Avertisment” la deschiderea uşii.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.41.28Listă de piese:

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.41.54

  • 1. Corpul barei de protecție din aluminiu – 1 buc.
  • 2. Suport pentru troliu – 1 buc.
  • 3. Suport plăcuță de înmatriculare– 1 buc.
  • 4. Apărători de noroi dreapta – 1 buc.
  • 5. Apărători de noroi stânga– 1 buc.
  • 6. Suort de sustinere dreapta – 1 buc.
  • 7. Suport de sustinere stanga – 1 buc.
  • 8 . Scut protectie
  • 9. Puncte de recuperare – 2 buc.
  • 10. Suport proiectoare LED – 2 buc.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.42.10

A. Surub M10x30 – 4 buc.
B. Surub M10x40 – 8 buc.
C. Surub M12x110 – 4 buc.
D. Surub M6x20 cu cap rotund – 22 buc.
E. Surub M10x30 cu cap inecat – 14 buc.
F. Piulita  U M6 – 12 buc.
G. Piulita M6 – 2 buc.
H. Piulita M10 – 14 buc.
I. Piulita M12 – 4 buc.
J. Saiba 6 – 18 buc.
K. Saiba penny 6 – 6 buc.
L. Saiba penny 10 – 30 buc.
M. Șaibă penny 12 – 8 buc.
N. Șaibă gruver – 14 buc.
O. Conector lampa – 2 buc.

Procedura de Instalare:

1. Deschideți capota.

2. Deconectați cablul terminalului negativ al bateriei.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.42.35
3. Scoateți cei 4 bumbi din plastic de pe grila radiatorului * Puneți șuruburile deoparte pentru a fi reutilizate mai târziu.
6. Scoateți bumbii din plastic din bara de protecție intermediară, 2 buc. pe fiecare parte.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.43.30
7. Deșurubați toate elementele de fixare de pe fiecare parte a barei de protecție (vezi pasul 8 – pasul 11).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.43.42
8. Scoateți bumbii din plastic care fixează apărătoarea de noroi pe bara de protecție (vezi pasul 7 nr. 1).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.43.56
9. Deșurubați șurubul care fixează apărătorul de noroi pe suport (vezi pasul 7 nr. 2).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.44.09
10. Deșurubați piulița care fixează apărătorul de noroi la bara de protecție (vezi pasul 7 nr. 3).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.44.22
11. Scoateți bumbii din plastic care fixează apărătoarea de noroi pe bara de protecție (vezi pasul 7 nr. 4).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.44.34
12. Detașați plăcile laterale ale barei de protecție de suporturile de pe fiecare parte trăgând de ele.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.44.48
13. Deconectați toate mufele electrice de pe bara de protecție.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.45.05

14. Scoateți bara de protecție din fabrică.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.45.23
15. Scoateți suporturile din plastic care fixează bara de protecție  pe fiecare parte.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.45.38
16. Scoateți suporturile care fixează apărătoarele de noroi prin deșurubarea a 3 șuruburi pe fiecare parte.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.45.53

17. Deșurubați șuruburile care fixează grinda inferioară de cadru. * Lăsați șuruburile deoparte pentru a fi reutilizate mai târziu.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.46.06

18. Dacă există o placă de protecţie din fabrică . Deșurubați 3 șuruburi care fixează placa de protecție pe grinda și scoateți grinda * Puneți șuruburile deoparte pentru a fi reutilizate mai târziu.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.46.19
19. Deșurubați 4 șuruburi și scoateți placa de protecție a motorului.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.46.33

20. Instalați suportul troliului (poz. 2) folosind șuruburi din fabrică. * Nu strângeți încă.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.46.47
21. Montați punctele de recuperare (poz. 9) pe suportul troliului (poz. 2) folosind șuruburi M10x40 (poz. B) și șaibe grover 10 (poz. L).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.46.59
22. Instalați suportii de sprijin (poz. 6, 7), fixați-le pe suportul troliului folosind șuruburi M12x110 (poz. C) și șaibe grover12 (poz. M), piulița M12 (poz. l). * Nu strângeți încă.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.47.13

23. Montați suporturile de sprijin (poz. 6, 7) pe suportul troliului (poz. 2) folosind șuruburi M10x30 (poz. A) și șaibe grover 10 (poz. L), piuliță M10 (poz.H). * Strângeți piesele după aceea.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.47.26
24. Montați corpul barei de protecție din aluminiu (poz. 1) pe suportul troliului (poz. 2), fixați-l șuruburile M10x30 (poz. E), șaibe (poz. N), șaibe grover 10 (poz. L) și piulițe M10 (poz. N). poz. H). * Nu strângeți încă.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.47.41
25. Reglați bara de protecție până când aveți un spațiu egal între caroseria vehiculului și bara de protecție pe ambele părți. Strângeți șuruburile după aceea. * Suportii LED sunt achiziționate separat.
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.47.55

 26. Instalați suportii LED  (poz. 10), fixați-le cu șuruburi M6x20 (poz. D) șaibe 6 (poz. J). Conectați toate ștecherele electrice.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.48.06
 27. Montați placa de protecție (poz. 8) pe corpul barei de protecție din aluminiu (poz. 1) fixați-o cu șuruburi M10x30 (poz. E) și șaibe grover (poz. N).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.48.18
28. Montați piulițele U (poz. F) pe aparatoarele de noroi(poz. 4, 5).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.48.30
29. Instalați aparatoarele de noroi (poz. 4, 5) pe corpul barei de protecție din aluminiu folosind șuruburi M6x20 (poz. D) și șaibe 6 (poz. J), apăsați strâns aparatoarele de noroi și marcați linia de tăiere și găurile pentru găurire. Scoateți aparatoarele de noroi și tăiați fenderele din plastic de-a lungul liniilor de tăiere marcate anterior. Găuriți găuri în fendarele din plastic pentru a le fixa pe aparatoarele din noroi. Reinstalaţi aparatoarele din noroi şi fixaţi în toate locurile cu şuruburi M6x20 (poz. D), şaibe penny 6 (poz. K).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.48.42
30. Instalați suportul plăcuței de înmatriculare (poz. 3). Pentru a face acest lucru, aplicați-o mai întâi pe bara de protecție, apoi marcați locațiile pentru găurire și apoi găuriți găuri de montare. După aceea, atașați suportul plăcuței de înmatriculare (poz. 3) la bara de protecție (poz. 1) cu șuruburi 6×20 (poz. D), piulițe M6 (poz. G) și șaibe 6 (poz. J).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.49.03
31. Instalați grila radiatorului folosind piesele din fabrică (vezi pasul 3).
Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.49.19

32. Conectați cablul negativ la bateria vehiculului.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max Screenshot-2022-08-10-at-14.49.32

Despre Rival:

Rival este un brand premium, răspândit la nivel internațional:

  • 730 angajați;
  • 10 000 M2 spații de depozitare;
  • 27 000 M2 spații de producție;
  • 30 ingineri în departamentul R&D;
  • 2 fabrici: IATF 16949:2016, ISO 14001:2015, ISO 9001:2015.
  • 2 centre globale de logistică în Bremen Germania și Houston Texas.

În România și Bulgaria produsele Rival sunt distribuite oficial de către Best Ride.

Cum se instalează Bara Fata Rival 2D.9101.1 pe Isuzu D-Max 5bd31642870b804f6c45fc6804c54618

Produsul poate fi achiziționat accesând link-ul următor: Bara Fata Rival pe Isuzu D-Max

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here