Start bun pentru MINI şi modelul MINI ALL4 Racing în ediţia 2016 a Cupei Mondiale FIA pentru Raliuri Cross-Country. Yazeed Al Rajhi a ocupat locul al doilea în clasamentul general. Mikko Hirvonen a fost al treilea

Echipajul MINI ALL4 Racing format din Yazeed Al Rajhi (Arabia Saudită) şi navigatorul Timo Gottschalk (Germania) a încheiat ediţia 2016 a Abu Dhabi Desert Challenge, a doua etapă din Cupa Mondială FIA pentru Raliuri Cross-Country, cu un binemeritat loc al doilea. Alături de cei doi, pe podium s-a aflat şi un alt echipaj MINI ALL4 Racing, compus din Mikko Hirvonen (Finlanda) şi Michel Périn (Franţa).
Alt succes pentru MINI a fost clasarea a patru masini MINI ALL4 Racing pe primele cinci locuri – în total, cinci modele destinate raliurilor cross-country pe distanţe lungi au încheiat competiţia în Top 10.
Perechea formată din Yazeed Al Rajhi şi Timo Gottschalk s-a dovedit a fi una excepţională, cu o clasare în Top 5 la finalul fiecărei etape din Abu Dhabi Desert Challenge. „Sunt foarte fericit”, a spus Al Rajhi. „Nu este un raliu uşor. Există multe riscuri între dune din cauza pantelor abrupte şi a nisipului. Ne-am descurcat bine şi am controlat cursa pentru a obţine această clasare.”

Mikko Hirvonen (Finlanda) a dovedit încă o dată de ce el şi navigatorul Michel Périn (Franţa) sunt o forţă de care trebuie ţinut seamă. Chiar dacă acest concurs a fost cea mai lungă cursă prin deşert pentru Hirvonen, el a obţinut victoria într-una din etape (a patra) şi a încheiat pe locul al treilea în clasamentul general.

Hirvonen: „Cinci zile numai cu dune şi nisip a făcut situaţia mai dificilă decât îmi imaginam. M-a făcut să transpir mai mult ca niciodată. Cu toate acestea, a fost o experienţă bună şi a fost o săptămână excelentă. Să închei pe locul al treilea este un rezultat bun.”

Pentru americanul Bryce Menzies, Abu Dhabi Desert Challenge a fost prima cursă la comenzile unui MINI ALL4 Racing – şi prima competiţie în care el a trebuit să concureze cinci zile numai în condiţii de deşert. Din acest motiv, este o mică minune că el şi navigatorul Andreas Schulz (Germania) au obţinut locul al patrulea la finalul acestei competiţii dificile.

Menzies: „A fost extrem de provocator în primele zile, când ne-am împotmolit de două ori. Dacă nu ar fi fost acele erori, am fi performat şi mai bine. Per total, mă simt foarte bine în cockpitul MINI ALL4 Racing; să învăţ ce pot face şi ce pot obţine. În ciuda faptului că am fost bolnav în ultimele zile, cursa a fost o reuşită.”

Jakub Przygonski (Polonia), alături de Tom Colsoul (Belgia), în #209 MINI ALL4 Racing şi-a continuat curba de învăţare a curselor pe patru roţi. Fostul pilot de motociclete s-a clasat cu al său MINI ALL4 Racing pe locul al cincilea la finalul cursei ce s-a întins pe cinci zile.

„Mi-a plăcut mult cursa”, a spus Przygonski, „pentru că am învăţat multe despre cum să rulez tare printre dune. De asemenea am învăţat şi că nivelul competiţional din categoria auto este acelaşi ca la moto, adică foarte înalt. Aşa că da, sunt mulţumit cu rezultatul.”

Pilotul din Emiratele Arabe Unite Sh. Khalid Al Qassimi şi navigatorul Khalid Al Kendi (Abu Dhabi Racing #203) au fost cel de-al cincilea echipaj MINI ALL4 Racing care s-a clasat în Top 10, obţinând locul al şaptelea.

Echipajul german format din Stephan Schott şi Holm Schmidt a reuşit o revenire magnifică după ce a coborât mult în clasament în timpul etapei a treia din Abu Dhabi Desert Challenge. La finalul ultimei etape, a cincea, cei doi au ocupat locul al 11-lea, astfel că au ocupat poziţia a 18-a în clasamentul general.

Perechea rusă Vladimir Vasilyev – Konstantin Zhiltsov (#201) s-a numărat printre echipajele fruntaşe în prima parte a raliului. Din păcate, un incident la jumătatea cursei a făcut ca echipajul MINI ALL4 Racing să fie nevoit să abandoneze.

Abu Dhabi Desert Challenge 2016: clasările MINI ALL4 Racing la finalul competiţiei

Loc Pilot Navigator # Echipă Timp
2 Yazeed Al Rajhi (Arabia Saudită) Timo Gottschalk (Germania) 204 X-raid Team 17h47:02 +32:13
3 Mikko Hirvonen (Finlanda) Michel Périn (Franţa) 205 X-raid Team 17h53:02 +38:13
4 Bryce Menzies (SUA) Andreas Schulz (Germania) 211 X-raid Team 17h59:04 +44:15
5 Jakub Przygonski (Polonia) Tom Colsoul (Belgia) 209 X-raid Team 18h06:33 +51:44
7 Sh. Khalid Al Qassimi (Emiratele Arabe Unite) Khalid Al Kendi (Emiratele Arabe Unite) 203 Abu Dhabi Racing 18h56:01 +1h41:12
18 Stephan Schott (Germania) Holm Schmidt (Germania) 210 X-raid Team 28h45:33 +11h30:44

21-23.10           Baja Portalegre 500

Două echipaje MINI ALL4 Racing pe podium la Abu Dhabi Desert Challenge Abu-Dhabi-Desert-Challenge-3-300x200 Două echipaje MINI ALL4 Racing pe podium la Abu Dhabi Desert Challenge Abu-Dhabi-Desert-Challenge-Mini--300x200 Două echipaje MINI ALL4 Racing pe podium la Abu Dhabi Desert Challenge Abu-Dhabi-Desert-Challenge-8-300x200 Două echipaje MINI ALL4 Racing pe podium la Abu Dhabi Desert Challenge Abu-Dhabi-Desert-Challenge-7-300x200 Două echipaje MINI ALL4 Racing pe podium la Abu Dhabi Desert Challenge Abu-Dhabi-Desert-Challenge-6-300x200 Două echipaje MINI ALL4 Racing pe podium la Abu Dhabi Desert Challenge Abu-Dhabi-Desert-Challenge-5-300x200 Două echipaje MINI ALL4 Racing pe podium la Abu Dhabi Desert Challenge Abu-Dhabi-Desert-Challenge-4-300x200