Andrea Dovizioso a castigat prima etapa din cadrul sezonului 2018 al MotoGP.

Pilotul italian al celor de la Ducati s-a impus in Marele Premiu al Qatarului cu timpul de 42 minute, 34 de secunde si 654 de sutimi.

„A fost cursa perfecta, weekendul perfect. Am avut un start slab, dar am fost calm. Am recuperat incet, incet si am fost in stare sa fortez pe final. Ultimul tur a fost extrem de dificil, dar am reusit sa-l invins pe Marc”, a declarat Dovizioso, la finalul cursei.

Vicecampionul de anul trecut a fost urmat in clasamentul primei etape a Campionatului Mondial de motociclism viteza de campionul din sezonul trecut spaniolul Marc Marquez (Honda), dupa un ultim tur de infarct.

Dupa 22 de tururi, ibericul a venit la doar 0.27 de secunde in urma lui Dovizioso, in timp ce ultimul loc al podiumului i-a revenit italianului Valentino Rossi, care tocmai si-a prelungit contractul cu Yamaha si care a terminat cursa la mai putin de o secunda de invingator.

MotoGP: Andrea Dovisioso a castigat prima etapa a sezonului moto-gp-1

Johann Zarco a plecat din pole position si a avut un start excelent, insa a incheiat cursa abia pe pozitia a 7-a.

21. Xavier Simeon (Ducati) +46.706

Au abandonat: Jorge Lorenzo (Ducati) si Alex Rins (Suzuki) in turul 12, fiind implicati intr-un accident, plus Pol Espargaro (KTM), in turul 15.

MotoGP: Andrea Dovisioso a castigat prima etapa a sezonului moto-gp-2

La clasa Moto 2 s-a impus italianul Francesco Bagnaia, urmat de coechipierul sau de la Kalex, Lorenzo Baldassari, si Alex Marquez, tot de la Kalex.

Jorge Martin, de la Honda, a castigat la Moto 3, Aron Canet, a venit pe doi, iar Lorenzo Dalla Porto a urcat pe ultima treapta a podiumului.

Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de motociclism viteza e programata pe 8 aprilie, in Argentina.