Marquez si-a trecut in cont cel de-al patrulea succes consecutiv in Aragon MotoGP. Runda a contat ca etapa a 14-a din 2019 si a reprezentat al 200-lea Grand Prix al pilotului. Dovizioso si-a adjudecat superb locul 2, dar are un ecart de 98 de puncte fata de pilotul Honda.

Marc a plecat ca din pusca atunci cand s-a dat drumul in cursa. Si inca din primul tur era cu jumatate de secunda mai rapid decat Miller si Quartararo, care au plecat in siajul lui. Dupa patru tururi in care nu a coborat sub 1:48.9 avea deja un avans de 2,960 secunde. Jocurile erau facute! Spaniolul, neinvins in MotorLand din 2016, era deja in drum spre o noua victorie.

Si nimic nu s-a mai intamplat. N-a fortat, a pastrat o mica marja pentru a evita un accident, precum la Austin, in startul de sezon. Si totusi s-a impus cu o diferenta de 4,836 fata de al doilea clasat.

Weekend perfect pentru Marquez

A fost, de altfel, un weekend perfect. Parca nicicand nu a dominat un Grand Prix precum pe acesta. In care a inceput perfect de la prima sesiune de antrenamente si a terminat cu victorie. A 8-a din 2019 si a 53-a din cariera.

Si pentru ca spuneam ca a fost cursa cu numarul 200, sa privim spre statistici. Care ne spun ca a adunat deja 78 de victorii, 89 pole si 7 tituri mondiale. Intre care 5 in MotoGP. Magistral!

Dovi, „Best of the Rest”

In spatele sau, Andrea Dovizioso a fost, cum se spune, „Best of the Rest”. A aratat ca se bate in continuare pentru a intarzia macar momentul in care Marquez se va incununa cu al 8-lea titlu mondial. Constient insa de superioritatea acestuia si de faptul ca are sanse minime sa mai schimbe ceva.

Italianul a facut o demonstratie a ambitiei sale deosebite. Si a izbutit sa urce de pe pozitia a 10-a pana pe locul secund. Pe care l-a ocupat in penultimul tur, atunci cand l-a depasit pe Viñales. Maverick avea sa fie ulterior depasit si de Miller, astfel ca a terminat pe 4. Dovizioso a semnat astfel al 7-lea podium din acest sezon. Si cel de-al 99-lea din cariera, cifra cu care l-a egalat pe Loris Capirossi. O performanta cu care se poate, desigur, mandri.

Rossi, doar pe 8

Pentru Valentino Rossi, o cursa de uitat. Si nu doar pentru ca a terminat pe locul 8. Ceea ce inseamna ca a pierdut doua pozitii fata de locul la start.

Mai mult, a fost la 23.623 de invingator. Dar, mai grav, este a doua cursa consecutiva in care termina cu intarziere serioasa fata de ceilalti piloti Yamaha. A fost mai itai Misano, cand Quartararo si Viñales l-au lasat la peste 10 secunde in spate. Iar acum, in Aragon, 14.739 secunde fata de Fabio si 17.812 in spatele lui Viñales !