Marc Marquez se indreapta cu pasi mari spre un nou titlul in MotoGP, dupa ce duminica a castigat Grand Prix-ul Thailandei.

Pilotul spaniol al lui Honda a terminat cele 26 de tururi ale circuitului de la Buriram in 39 de minute, 55 de secunde si 722/1000, reusind sa-l depaseasca pe Andrea Dovizioso la ultimul viraj.

Cu aceasta victorie, Marc Marquez si-a marit la 77 de puncte distanta in fruntea clasamentului general.

„A fost o cursa dificila! E incredibil ca am reusit sa castig dupa o saptamana asa dificila”, a declarat Marc Marquez dupa terminarea cursei.

De partea cealalta, Andrea Dovizioso, sosit la doar 0.115 secunde in spatele ibericului, a declarat: „Nu e asa placut a pierzi la ultimul viraj, dar sunt fericit. Am facut o treaba incredibil si continuam sa ne imbunatatim”.

Locul 3 a fost ocupat de Maverick Vinales, venit la doar 0.270 secunde in spatele castigatorului.

10. Jack Miller (Aus/Ducati) +11.077

MotoGP: Marc Marquez s-a impus greu in Thailanda motogp1MotoGP: Marc Marquez s-a impus greu in Thailanda motogp2

Jorge Lorenzo (Ducati) n-a luat startul duminica, dupa c la antrenamentele de vineri a cazut si s-a ales cu accidentarea la incheietura.

La general, Marc Marquez a ajuns la 271 de puncte, in timp ce urmatorul clasat, Andrea Dovizioso, are 194 de puncte. Locul 3 e ocupat de Valentino Rossi, cu 172 de puncte.